Музеј на Мамаевата слобода (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Музеј на Мамаевата слобода
Мамаєва Слобода
Карта
Основан1990
МестоКиев,  Украина
Мреж. местоhttp://mamajeva-sloboda.ua/

Музејот на Мамаевата слобода (украински: Мамаєва Слобода) е образовен музеј под отворено небо кој се наоѓа во престолнината на Украина, Киев.


Се наоѓа во близина на катедралата Свети Михаил.

козацька церква
козацька церква
козацька церква