Киевски академски младински театар

Координати: 50°26′54″N 30°31′02″E / 50.44829° СГШ; 30.517092° ИГД / 50.44829; 30.517092
Од Википедија — слободната енциклопедија
Киевски академски младински театар
Київський академічний Молодий театр
Град
Земја Украина
Отворен 26 април 1980
molody.kiev.ua/
50°26′54″N 30°31′02″E / 50.44829° СГШ; 30.517092° ИГД / 50.44829; 30.517092


Киевскиот академски младински театар (украински: Київський академічний Молодий театр) е младински театар кој се наоѓа во Киев, Украина.

Иницијативата за основање на таков вид театар започнала во 1978 година на 23 конгрес на Ленинската коминистичка младинска унија на Украина. Младинскиот театар бил основан во 1979 година, и официјално отворен на 14 декември 1979 година. Претходфно, оваа одлука била потврдена од страна на Министерството за култура на СССР.

Првиот настап на младинскиот театар се одржал на 26 април 1980 година.