Лукјановски воени гробишта (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лукјановски гробишта
Лук'янівський цвинтар
Лук'янівьке військове кладовище.jpg
Влезот од гробиштата
Податоци
Основани 1945
Место Киев, Украина
Земја Украина
Координати Erioll world.svg 50°28′16″N, 30°27′22″E
Тип јавни

Лукјановските воени гробишта (украински: Лук'янівський цвинтар) се гробишта кои се наоѓаат во Киев, Украина.

Некрополата била основана во 1945 година. На овие гробишта постојат неколку масовни гробници. Овде се погребани неколку офицери на армијата на Советскиот Сојуз, како и голем број на херои од Советскиот сојуз.

На овие гробишта почиваат: