Археолошки музеј (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Археолошки музеј
Археологічний музей
Карта
Основан1969
МестоКиев, Украина
Мреж. местоhttp://www.iananu.kiev.ua/Institute/uamus.html

Археолошкиот музеј (украински: Археологічний музей ) е музеј кој се наоѓа во престолнината на Украина, Киев.

Меѓу експонатите во музејот се наоѓаат предмети од камена доба, бронзена како и од времето на Киевска Рус. Музејот бил основан во 1966 година како истражуваќки оддел на Институтот за археологија и на 19 мај 1969 година бил отворен за посетители.

Музејот има површина од 500 метри квадратни со околу 10,000 изложени предмети. Сите овие експонати се поделени во четири простории според времето од кое потекнуваат.

Галерија[уреди | уреди извор]