Киевски академски театар на операта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Киевски академски театар на операта
Київський національний академічний театр оперети
Поглед кон театарот
Град
Земја Украина
Отворен 1934
kiev-operetta.kiev.ua/
Координати: 50°26′01″ N; 30°30′59″ E / 50.43354° СГШ; 30.516279° ИГД / 50.43354; 30.516279


Киевскиот академски театар на операта (украински: Київський національний академічний театр оперети) е театар кој се наоѓа во Киев, Украина.

Театрот бил основан во 1934 година. Денешното име го добило во 1966, а во 2009 година го добил статусот национален. Театрот се наоѓа во зградата на поранешниот национален дом, која била изградена на почетокот од 20 век од доброволни фондови. Во 1917 година, зградата одиграла значајна улога во времето на Руската револуција, каде се собрале претставниците на киевскиот граизон. На таа средба помеѓу претставниците бил формиран украински воен клуб.

Првиот настап на реорганизираниот музички театар бил на 1 декември 1935 година со претставата К. Зелер.

Се наоѓа на улица Црвената армија, 53 / 3. директор на театрот е Богдан Струцински, драмски режисер од 1997 година е Сергеј Смијан, а главен кореограф од март 2010 е Александар Сегал.