Плоштад на славата (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Плоштад на славата
Площа Слави
View of Glory Sq from Salut Hotel in Kiev.JPG
Општи податоци
Град Киев
Земја Украина

Плоштадот на славата (украински: Площа Слави ) е плоштад кој се наоѓа Печерскиот реон во Киев, Украина.