Железничка станица Киев-Волинск

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Железничка станица Киев-Волинск
украински: Київ-Волинський
Железничка станица
З.п. Київ-Волинський.jpg
СопственикУкраински железници
Колосеци4
Историја
Отворена1902
Повторно изградена1950
Електрифицирана1950

Железничката станица Киев-Волинск (украински: Київ-Волинський) е железничка станица која се наоѓа во престолнината на Украина, Киев.