Хидропарк (Киев)

Координати: 50°26′37″N 30°34′37″E / 50.44361° СГШ; 30.57694° ИГД / 50.44361; 30.57694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хидропарк
Hydropark beach in July, 2008
Место Киев, Украина
Кординати 50°26′37″N 30°34′37″E / 50.44361° СГШ; 30.57694° ИГД / 50.44361; 30.57694
Адреса Хидропарк
Мрежно место www.gidropark.org.ua
Сопственик КП "Хидропарк"
Менаџер Денис Василенко
Отворен на 1968
Operating season летна
Површина 365 хектари
Атракции
  • 6 плажи pools


Amusement Parks Portal

Хидропаркот (украински: Гідропарк) е воден парк кој се наоѓа во Киев, Украина, на реката Днепар.

Самиот парк е изграден како забавен комплекс и забавата главно се одржува на плажите и во самата вода каде често се одржуваат водни атракции. Комплексот вклучува детска плажа, плажа за инвалиди, нудистичка плажа, терени за одбојка, тенис итн. Капацитетот на плажите е до 75,000 посетители, а во текот на сезоната бројот на посетители доаѓа до 250 милиони луѓе. Водниот парк е поврзан со Венецијански мост на левиот брег од Днепар и со Русановскиот мост од десниот брег.

Во негова близина се наоѓа Минијатурниот парк