Музеј на киевското метро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Музеј на киевското метро
Музей Київського метрополітену
Карта
Основан2000
МестоКиев, Украина Украина

Музејот на киевското метро (украински: Музей Київського метрополітену) е музеј кој се наоѓа во престолнината на Украина, Киев.

Музејот бил отворе нво 2000 година по повод 40-годишнината од отворањето на првата станица од Киевско метро|Киевското метро со должина од 5,2 километри. Музејот содржи фотографии, артефакти, модели, наплата на билети, и сл.