Прејди на содржината

Голема Василкивска улица (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Голема Василкивска улица
Велика Васильківська вулиця
Поранешни називи:Улица Црвена армија
Владимирска голема улица
Место:Киев, Украина
Карта

Голема Василкивска улицата (украински: Велика Васильківська вулиця) е улица која се наоѓа во Киев, Украина. Улицата се наоѓа во Печерскиот реон, во Нова Забудова.

Улицата во времето кога била градена била позната како Владимирска голема улица и улица Црвена армија.