Музеј на советската окупација (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Музеј на советската окупација
Музей радянської окупації
Mus-sov-occ-kyiv-entrance.jpg
Карта
Основанноември 2001
МестоКиев, Украина
Мреж. местоhttp://memorial.kiev.ua/expo/eng/second.html

Музејот на советската окупација (украински: Музей радянської окупації) е музеј кој се наоѓа во престолнината на Украина, Киев. Музејот е посветен на жртвите и злосторствата од советскиот режим во периодот од 1917 до 1991 година.

Музејот билоснован во 2001 година од страна на оргнизацијата Василиј Стус. Во почетокот атракцијата опстојувала како изложба за да во 2007 година прерасне во музеј.

Во текот на 2001 година голем број на документи, фотографии и постери од советскиот печат биле изложени. Меѓу најатрактивните предмети во музејот е картата на концентрациони логори собрани за време на Лаврентиј Берија.

Денеска, музеј со истото име постои и во Грузија и Естонија.

Координати: 50°23′37.85″N 30°30′17.78″E / 50.3938472° СГШ; 30.5049389° ИГД / 50.3938472; 30.5049389