Национална куќа на камерната музика на Украина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Национална куќа на камерната музика на Украина
Національний будинок органної і камерної музики України
St. Nicholas Cathedral, Kiev 02.jpg
Поглед кон црквата
Општи податоци
Стилготика
ГрадКиев
ЗемјаУкраина
Почната1980
Проектирање и изградба
АрхитектБ. Городетски

Националната куќа на камерната музика на Украина (украински: Національний будинок органної і камерної музики України) е културна институција која се наоѓа во Киев, Украина. Се наоѓа во реновираниот простор на концертната сала од црквата Свети Никола. На ова место се наоѓа од февруари 1980 година.

Христијанскиот храм бил изграден во периодот од 1899 до 1909 година и е изградена во готски стил, од страна на киевските архитекти Б. Городетски и Е. Салја. Во 1909 година, катедралата била осветена. Со доаѓањето на комунистичките власти, во 1938 година храмот бил затворен и истата користела за технички цели а во еден момент била и објект под контрола на КГБ. Во периодот 1979-1980, објектот бил реновиран и истиот бил претворен во Национален дом на камерната музика.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]