Музеј на Никола Лисенко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Музеј на Никола Лисенко
Музей Миколи Лисенка
Київ, Будинок в якому бували видатні письменники та культурні діячі, Саксаганського вул., 95-б.jpg
Поглед кон музејот
МестоКиев, Украина Украина

Музејот на Никола Лисенко (украински: Будинок-музей Миколи Лисенка) е музеј кој се наоѓа во престолнината на Украина, Киев.

Музејот е посветен на украинскиот композитор Никола Лисенко. Изложбата се состои од негови дела и слики.