Киевски политехнички институт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Киевски политехничкиот институт
Київський політехнічний інститут
Виддржавен
Основан1898
РекторМихајло Згуровски[1]
Административен кадар
2500
Студенти41700
МестоKiev, Украина
Кампус395 acres (1.60 km2)
http://kpi.ua/

Киевскиот политехничкиот институт (украински: Київський політехнічний інститут) е државен универзитет кој се наоѓа во престолнината на Украина, Киев.

Институт бил основан во 1898 година. Во тоа време имало четири одделенија, механика, хемија, земјоделство и градежништвото. На институтот се запишале 360 студенти. Водечките руски научници како Дмитриј Менделеев, Николај Жуковски и Климент Тимирјазев дале значителен придонес во основањето на институтот.

Виктор Кирпичов станал првиот ректор на институтот. Во јануари 2012 година Webometrics го рангирал на 957 место од вкупно 20.300 универзитети во светот[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Структура власності Київський політехнічний інститут“ [Power structure Kyiv Polytechnic Institute]. opendatabot.ua (украински). Посетено на 2022-12-29.
  2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2008-09-15. Посетено на 2012-11-22.