Прва фудбалска лига на Македонија 2006/2007

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прва македонска фудбалска лига
Сезона2006/07
ПрвациПобеда
Лига на ШампиониПобеда
УЕФА КупРаботнички Кометал
Вардар (преку домашниот куп)
Интертото КупМакедонија Ѓорче Петров
Одиграни натпревари198
Постигнати голови604 (3.05 по натпревар)
Најдобар стрелецБобан Јанчевски (26)

Првата фудбалска лига на Македонија 2006/2007 - 15. издание на Првата фудбалска лига на Македонија. Сезоната започнала на 6 август 2006, a завршила на 27 мај 2007. Победа ја освоила својата втора титула.

Унапредување и отпаѓање[уреди | уреди извор]

Пред почетокот на сезоната 2006/07

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2005/06

Екипи кои отпаднале од Првата фудбалска лига 2005/06

На крајот на сезоната 2006/07

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2006/07

Екипи кои отпаднале од Првата фудбалска лига 2006/07

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипа Град / Село Стадион
Башкими Куманово Градски стадион Куманово
Брегалница Краун Штип Градски стадион Штип
Вардар Скопје Градски стадион Скопје
Влазрими Кичево Градски стадион Кичево
Македонија Ѓорче Петров Скопје Стадион Ѓорче Петров
Напредок Кичево Градски стадион Кичево
Пелистер Битола Стадион Тумбе Кафе
Победа Прилеп Стадион Гоце Делчев
Работнички Кометал Скопје Градски стадион Скопје
Ренова Џепчиште Градски стадион Тетово
Силекс Кратово Градски стадион Кратово
Шкендија 79 Тетово Градски стадион Тетово

Табела[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласмани или испаѓање
1 Победа (C) 33 21 8 4 73 42 +31 71 Пласман во Лига на Шампиони - прва квалификациска рунда
2 Работнички Кометал 33 19 10 4 75 25 +50 67 Пласман во УЕФА Куп - прва квалификациска рунда
3 Македонија Ѓорче Петров 33 18 10 5 65 29 +36 64 Пласман во Интертото Куп - прва рунда
4 Вардар[lower-alpha 1] 33 17 8 8 63 34 +29 59 Пласман во УЕФА Куп - прва квалификациска рунда
5 Ренова 33 17 8 8 53 31 +22 59
6 Пелистер 33 14 3 16 37 32 +5 45
7 Напредок 33 12 9 12 50 47 +3 45
8 Башкими 33 12 6 15 54 60 −6 42
9 Силекс (O) 33 12 5 16 54 52 +2 41 Пласман во баражот за опстанок
10 Шкендија 79 (O) 33 10 8 15 39 63 −24 38
11 Брегалница Краун (R) 33 3 4 26 19 27 −8 13 Отпаѓање во Втората фудбалска лига на Македонија
12 Влазрими (R) 33 2 3 28 22 92 −70 9
Source: MacedonianFootball.com, Soccerway.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Гол разлика; 3) Постигнати голови; 4) Бодови од меѓусебните двобои; 5) Гол разлика од меѓусебните двобои; 6) Гол во гости од меѓусебните двобои (ако се две екипи); 7) Постигнати голови од меѓусебните двобои; 8) Нерешено; 9) Бараж. (Забелешка: Критериумот 2, 3 и 8 само се користи при одлучување на првакот, екипи за УЕФА натпреварувања и отпаѓање).
(C) Првак; (O) Победник во бараж; (R) Отпаднат
Notes:
  1. Вардар обезбедил пласман во УЕФА Куп - првата квалификациска рунда бидејќи го освоил Купот на Македонија 2006/2007.


Резултати[уреди | уреди извор]

Секоја екипа одиграла трипати против друга екипа за вкупно 33 натпревари. Првите 22 натпревари се содржале со регуларен дома-гости распоред. Потоа, позициите од табелата ги одлучиле натпреварите за последните 11 кола.

Победа
Нерешено
Пораз

Коло 1–22[уреди | уреди извор]

Дома-гости БАШ БРЕ ВАР ВЛА МАК НАП ПЕЛ ПОБ РАБ РЕН СИЛ ШКЕ
Башкими / 8-1 0-3* 2-0 2-2 2-1 1-2 2-2 1-3 0-3 1-0 6-1
Брегалница Краун 0-5 / 0-3 5-1 2-3 1-2 0-4 1-1 0-3 1-0 0-2 0-3
Вардар 3-0 1-1 / 3-0 2-2 5-1 2-1 2-1 0-2 1-1 0-1 0-0
Влазрими 2-3 0-0 0-1 / 0-5 1-3 0-1 2-4 0-3 1-1 2-1 3-0
Македонија Ѓорче Петров 1-1 3-0 0-2 3-0 / 2-1 2-0 0-0 3-0 1-1 3-1 2-0
Напредок 1-0 7-0 1-3 3-0* 1-0 / 0-0 2-2 0-0 1-1 2-0 2-2
Пелистер 2-0 3-0 1-2 1-0 0-1 2-2 / 1-0 2-0 1-2 1-0 3-0
Победа 3-2 3-1 3-2 3-0 1-1 3-2 2-1 / 1-1 1-0 1-0 4-2
Работнички Кометал 3-2 8-0 1-1 5-0 3-2 4-0 1-0 2-0 / 3-0 6-2 5-1
Ренова 2-2 3-0 3-0 3-0 0-2 0-0 1-0 2-3 1-1 / 3-0 1-2
Силекс 0-1 4-0 3-2 1-1 1-2 3-3 2-0 2-2 2-1 3-0 / 0-0
Шкендија 79 2-0 3-1 0-2 2-0 2-2 2-1 0-1 1-1 1-1 1-5 2-1 /

* = Службено доделен

Бараж за опстанок[уреди | уреди извор]

6 јуни 2007
Силекс 2 – 1 Скопје Стадион Тумбе Кафе, Битола
Натков гол 55'
Павловиќ гол 60'
Марковски гол 90'

24 јуни 2007
Шкендија 79 3 – 0 (служ.) Тетекс Градски стадион, Тетово

Најдобри стрелци[уреди | уреди извор]

Место Играч Екипа Голови
1 Македонија Бобан Јанчевски Башкими / Ренова 26
2 Македонија Благоја Гесоски Победа 19
3 Македонија Душан Савиќ Победа 16
4 Македонија Стевица Ристиќ Силекс 14
Босна и Херцеговина Бошко Ступиќ Силекс
6 Македонија Арѓенд Беќири Ренова 13
Македонија Горан Станковски Работнички Кометал
Македонија Тоце Толески Ренова
9 Македонија Бурхан Емурлаху Шкендија 79 / Вардар 12
Македонија Вандаир Вардар

Source: Macedonian Football (англиски)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]