Блаже Илијоски

Од Википедија — слободната енциклопедија

Блаже Илијоски наречен Баже (9 јули 1984 година) — македонски фудбалски играч кој игра како напаѓач за македонскиот фудбалски клуб ФК Шкупи.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

ФК Гифу[уреди | уреди извор]

На 25 јули 2013, Илијоски потпиша за J2 Лига клуб ФК Гифу.

Бангкок Глас[уреди | уреди извор]

На 9 јули 2014 Илијоски постигна 2 гола за неговиот дерби со Бангкок Глас ФК во ТаиКом ФА Купот 1/8 круг над Бурирам Обединети

Келантан ФА[уреди | уреди извор]

На 13 февруари 2016 Илијоски го направи своето прво дерби како професионален играч во Малезија Супер Лигата против Перак ТБГ но резултатот на таа утакмица заврши со нерешено 0-0. Тој го постигна својот прв гол во 83 минута против УКМ Ф. К. во Малезија ФА Купот  на 20 февруари 2016 година. Тој го постигна својот прв гол во Малезија Супер Лигата против Sarawak ФА со кој се заврши во нерешено 2-2 со постигнати 2 негови гола, и беше прогласен играч на натпреварот на 26 февруари 2016 година.Тој се здоби со својот прв хет-трик во лигашки натпревар против Теренгану ФА што резултираше во 1-6 победа на гостинскиот тим (Келантан ФА) со него постигнувајќи 4 од нив ,а останатите 2 биле постигнати од страната на неговите соиграчи Талкаат Луис и Ван Зак Хаикаи.

Малезија Супер Лига статистики[уреди | уреди извор]

Клуб Сезоната Супер Лига ФА Купот Лига Куп Други Вкупно
Наст Гол Наст Гол Наст Гол Наст Гол Наст Гол
Келантан ФА

(Малезија Супер Лига)
2016 година 19 14 2 1 5 1 26 16
Клуб Вкупно 19 14 2 1 5 1 26 16
Кариера изнесува 19 14 2 1 5 1 26 16
Последно освежено 22 октомври 2016 година

Му оддава почест на[уреди | уреди извор]

Rabotnički
Металург Скопје
Бангкок Стакло F. C.
  • Тајландски ФА Купот: 2014
Пелистер

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]