Прејди на содржината

Александар Кировски

Од Википедија — слободната енциклопедија

Александар Кировски (25 декември 1990 година) е српски пензиониран фудбалер, кој играше како голман. Кировски е со македонско потекло.

Клупска кариера

[уреди | уреди извор]

Кировски ја започна својата кариера во Земун во сезоната 2008–09. Тој бил прв избор на голман три сезони, со речиси 100 официјални настапи за клубот. Кировски потоа поминал две сезони во Црвена ѕвезда од Белград, пред да се врати во Земун во летото 2013 година. Кировски бил избран за најдобар голман во сезоната 2016–17 во Првата лига на Србија, според српскиот весник „ Спортски журнал“.[1] На 22 јуни 2017 година, Кировски потпишал двегодишен договор со Чукарички.[2] По една сезона со Чукарички, Кировски взаемно го раскинал договорот и го напуштил клубот по завршувањето на сезоната 2017–18 во српската Суперлига.[3] На 20 јуни Кировски бил промовиран за нов играч на Вардар од спортскиот директор Дарко Панчев.[4] Во декември 2018 година, Кировски го раскина договорот со Вардар и го напушти Вардар како слободен играч, пропуштајќи да има официјален настап за клубот.[5]

На 5 февруари 2019 година, Кировски се приклучил на ФК Будуќност Добановци.[6] По краткиот престој во ОФК Жарково, Кировски се вратил во Будуќност Добановци во јануари 2020 година, за да се пензионира четири месеци подоцна на 30-годишна возраст, во мај 2020 година, по неговата петта операција на грбот.[7]

Репрезентативна кариера

[уреди | уреди извор]

Кировски ја претставувал Србија на УЕФА првенството до 19 години во 2009 година. Тој го направил своето деби за српската репрезентација до 21 година во пријателски натпревар против бугарската репрезентација до 21 година на 25 март 2011 година, победа на домашен терен со 4–1. Неговиот втор натпревар беше во победата од 2-0 на домашен пријателски натпревар над Молдавија У21 на 14 август 2012 година.

  1. „Погледајте Журналов тим сезоне Прве лиге Србије: Кировски и Ђерић најбољи!“. Sportski žurnal (Serbian). 21 June 2017. Посетено на 22 June 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  2. „Golman Aleksandar Kirovski u Čukaričkom“. FK Čukarički official website (Serbian). 22 June 2017. Посетено на 22 June 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)[мртва врска]
  3. „Голман Кировски и дефинитивно напустио Чукарички“. Sportski žurnal (Serbian). 14 June 2018. Посетено на 21 June 2018.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  4. „Вардар го промовираше голманот Кировски“. sportmedia.mk (Macedonian). 20 June 2018. Архивирано од изворникот на 21 June 2018. Посетено на 21 June 2018.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  5. „Бивши голман Звезде раскинуо уговор и вратио се у Србију“. Sportski žurnal (Serbian). 12 December 2018. Посетено на 12 December 2018.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  6. Кировски после Звезде и Вардара завршио у Добановцима, zurnal.rs, 5 February 2019
  7. INTERVJU – Aleksandar Kirovski u penziji: Peta operacija s 30 godina, leđa više nisu mogla da izdrže, mozzartsport.com, 31 May 2020

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]