Прејди на содржината

Тигран Барсегјан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тигран Барсегјан
Лични податоци
Роден на 22 септември 1993(1993-09-22)(30 г.)
Роден во Ереван, Советски Сојуз
Држава Ерменија Ерменија
Висина &100000000000001790000001,79 м
Позиција среден ред, напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Слован Братислава Слован Братислава
Број 7
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2010–2011 Банантс Банантс 2 (0)
2011–2013 Гандзасар Гандзасар 6 (0)
2013–2015 Мика Мика 38 (9)
2015–2016 Гандзасар Гандзасар 21 (4)
2016–2018 Вардар Вардар 54 (20)
2019–2020 Кајсар Кајсар 29 (12)
2020–2021 Астана Астана 43 (10)
2022– Слован Братислава Слован Братислава 0 (0)
Репрезентација
2014 Ерменија Ерменија 21 4 (0)
2016– Ерменија Ерменија 44 (8)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 7 декември 2021
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 7 декември 2021

Тигран Барсегјан (роден на 22 септември 1993 г.) — ерменски фудбалер, играч од средниот ред или од напаѓач на Слован Братислава и на ерменската репрезентација.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Роден во Ереван, главниот град на Ерменија, Барсегјан играл во клубовите Банантс, Гандзасар и Мика во Премиер лигата на Ерменија.[1] На 30 август 2016 година, тој потпишал за македонскиот клуб Вардар, каде веќе играл неговиот колега од ерменската репрезентација, Ховханес Хамбарџумјан.[1]

На 24 ноември 2021 година, Барсегјан потпишал за словачкиот клуб Слован Братислава.[2]

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Барсегјан бил дел од составот на репрезентацијата на Ерменија до 21 година во 2014 година.[1] Во 2016 година, тој го одиграл својот прв натпревар за сениорскиот тим на Ерменија.[3]

Голови за репрезентација[уреди | уреди извор]

Бр. Датум Место Противник Гол Резултат Натпреварување
1. 1 јуни 2016 Карсон, САД  Ел Салвадор 3–0 4–0 Пријателски натпревар
2. 6 септември 2018 Ереван, Ерменија  Лихтенштајн 2–1 2–1 УЕФА Лига на нации
3. 8 јуни 2019 3–0 3–0 Квалификации за Европско првенство 2020
4. 11 јуни 2019 Атина, Грција  Грција 3–1 3–2
5. 12 октомври 2019 Вадуц, Лихтенштајн  Лихтенштајн 1–0 1–1
6. 5 септември 2020 Скопје, Македонија  Македонија 1–2 1–2 УЕФА Лига на нации
7. 28 март 2021 Ереван, Ерменија  Исланд 1–0 2–0 Квалификации за Светско првенство 2022
8. 31 март 2021  Романија 3–2 3–2

Титули[уреди | уреди извор]

Македонија Вардар[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]