Чума Анене

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Норвешка Чума Анене
Chuma Anene.jpg
Лични податоци
Роден на 14 мај 1993 (1993-05-14) (28 г.)
Роден во Осло, Норвешка
Висина &100000000000001880000001,88 м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Амкар Перм Амкар Перм
Број 11
Младинска кариера
-2009 Холмила
2009-2010 Волеренга Волеренга
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2010-2013 Волеренга Волеренга 24 (3)
2011-2014Уленасакер/Киса Уленасакер/Киса 5 (0)
2012-2013Стабек Стабек 12 (4)
2014 Уленасакер/Киса Уленасакер/Киса 14 (2)
2014-2015 Работнички Работнички 35 (12)
2015- Амкар Перм Амкар Перм 0 (0)
Репрезентација
2008 Норвешка Норвешка 16 6 (5)
2011 Норвешка Норвешка 17 7 (2)
2009 Норвешка Норвешка 19 1 (0)
2012 Норвешка Норвешка 20 4 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 11 јули 2015.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Чума Уче Анене (роден на 14 мај 1993, во Осло) — норвешки фудбалер, напаѓач на Амкар Перм.

Биографија и кариера[уреди | уреди извор]

Анене е роден во Осло од родители со нигериско потекло, а израснал во околината на Холмила и играл во ист тим со уште неколку играчи со африканско потекло како Мохамед Фелах, Охи Омиџуанфо, Матис Боли, Адама Диоманде, Хаитем Алесами и Акинсола Акинјеми.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Во август 2015 година, Чума Анене го напуштил Работнички и се преселил во рускиот клуб Амкар Перм.[2][3][4]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Bestekompisene møtes: – Det er hat - TV 2 Sporten | Fotball“. Tv2.no. 2012-04-15. Посетено на 2012-11-02.
  2. Работнички остана без еден од најдобрите: Анене го засили Амкар! sportmedia.mk 30 август 2015
  3. Амкар потврди: Чума Анене од Работнички потпиша двегодишен договор Архивирано 5 септември 2015 г.. ekipa.mk 31 август 2015
  4. Амкар го потврди трансферот на Чума sport.com.mk 31 август 2015