Македонски куп во фудбал 2009-10

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Куп на Македонија
Сезона 2009–10
Прваци Тетекс

Македонскиот куп 2009-10 било 18. издание на Купот на Македонија. Титулата ја освоил Тетекс и си обезбедил место во втората квалификациска рунда во Европа Лигата 2010-11.

Прелиминарна рунда[уреди | уреди извор]

Клуб Резултат Клуб
Тетекс 3:0(служ.) Шкендија 79

Прва рунда[уреди | уреди извор]

Избирањето на двојките се одржало на 28 јуни 2009 во Скопје. Натпреварите биле одиграни на 26 август 2009.

Клуб Резултат Клуб
Гостивар 0:3(служ.) Локомотива
11 Октомври 3:1 Вардар
Бардино 0:11 Ренова
Брегалница Делчево 0:2 Победа
Беласица 3:1 Милано
Превалец 0:4 Тетекс
Скопје 2:1 Слога Југомагнат
Охрид 2004 3:0 Хоризонт Турново
Добрушево 1:13 Силекс
Влазрими 0:3 Пелистер
Бабуна 1:3 Металург
Влазними 0:0(4-3 пен.) Брегалница 2008
Кожуф 0:5 Работнички
Карбинци 1:4 Македонија Ѓ.П.
Лепенец 1:4 Фортуна
Дрита 1:0 Напредок

Осминафинале[уреди | уреди извор]

Влечењето на двојките се одржало на 16 септември 2009 во Скопје. Првите натпревари се одиграле на 22 и 23 септември 2009, а вторите на 29 и 30 септември 2009.

Клуб Вкупен
резултат
Клуб Прв
натпревар
Втор
натпревар
Пелистер 5:0 Охрид 2004 2:0 3:0 (служ.)
Локомотива 0:6 Ренова 0:3 (служ.) 0:3 (служ.)
Металург 1:1 (4-3 пен.) Победа 1:0 0:1
Влазрими 1:2 Дрита 0:1 1:1
Беласица 1:4 Тетекс 1:3 0:1
Фортуна 0:9 Работнички 0:6 0:3 (служ.)
Силекс 2:3 Македонија Ѓ.П. 1:1 1:2
Скопје 3:2 11 Октомври 3:1 0:1

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Влечењето на двојките се одржало на 20 октомври 2009 во Скопје. Првите натпревари се одиграле на 28 октомври 2009, а вторите на 25 ноември 2009.

Клуб Вкупен
резултат
Клуб Прв
натпревар
Втор
натпревар
Скопје 2:2 Металург 0:0 2:2
Работнички 5:0 Ренова 4:0 1:0
Македонија Ѓ.П. 2:3 Тетекс 2:0 0:3 (служ.)
Пелистер 3:2 Дрита 2:2 1:0

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Влечењето на двојките се одржало на 8 декември 2009 во Скопје. Првите натпревари се одиграле на 7 април 2010, а вторите на 5 мај 2010 година.

Клуб Вкупен
резултат
Клуб Прв
натпревар
Втор
натпревар
Пелистер 1:1 (4-5 пен.) Работнички 1:0 0:1
Тетекс 2:1 Скопје 0:0 2:1

Финале[уреди | уреди извор]

26 Mај 2010
16:00 CEST
Работнички 2 – 3 Тетекс Филип II Арена, Скопје
Гледачи: 4,000
Судија: Владимир Кипријановски (Скопје)
Н.Глигоров гол 69'
Ф.Петковски гол 83'
С.Захариевски гол 47' (пен..)
Г.Исени гол 49'
А.Стојановски гол 63'
Куп на Македонија
2009-10 Победник
Тетекс 1ватитула