Ферхан Хасани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ферхан Хасани
Хасани во дресот на Шкендија во 2017 година
Лични податоци
Роден на 18 јуни 1990(1990-06-18)(33 г.)
Роден во Тетово, СР Македонија, СФРЈ
Висина 1.85 м
Позиција Крило
Клупски податоци
Сегашен клуб Шкендија
Младинска кариера
1998–2007 Шкендија
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2007–2011 Шкендија 35 (12)
2012–2013 Волфсбург 4 (0)
2013–2015 Брендби 35 (7)
2015–2018 Шкендија 64 (46)
2018–2019 Ал-Раед 24 (2)
2020 Хелсинки 9 (5)
2021 Партизани 12 (0)
2022– Шкендија 37 (4)
Репрезентација
2006 Македонија под 17 години
2010–2012 Македонија под 21 година 13 (3)
2010–2021 Македонија 43 (2)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 1 мај 2023
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 1 мај 2023

Ферхан Хасани (албански: Ferhan Hasani; роден на 18 јуни 1990 година), со прекар Буба, ― македонски професионален фудбалер кој настапува за Шкендија.

Тој го направиl своето целосно меѓународно деби на 22 декември 2010 година против Кина во пријателски натпревар.[1] Тој ја претставувал нацијата на УЕФА Евро 2020, чиј што бил нејзин прв голем турнир.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Хасани е роден во Тетово, СР Македонија и е Албанец. Како дете, Хасани пораснал со прекарот Буба затоа што бил побрз со топката за разлика од неговите врсници.[2] Хасани се приклучил на Шкендија на 8-годишна возраст.[2]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Шкендија[уреди | уреди извор]

Кога Шкендија била во Втората лига, Хасани добила шанса да игра за сениорската екипа на 17 години. Во втората од неговите две сезони со сениорската екипа, Хасани постигнал 13 гола на 27 натпревари, со што се наметнал како најдобар напаѓач во екипата и важен придонес во сезоната 2009/2010, со што Шкендија била унапредена во Првата лига.[2] Тој станал миленик на навивачите постигнувајќи гол од слободен удар против ривалите Вардар[2] во последниот натпревар од сезоната 2010/2011. На полувремето од натпреварот против Металург, Хасани бил претставен како најдобар играч на сезоната.[2]

Имало некои шпекулации дека хрватскиот клуб Хајдук Сплит и германскиот клуб Волфсбург,[3] биле заинтересирани за потписот на напаѓачот, како и холандскиот ФК Хронинген и ФК Гент од Белгија. Сепак, Хасани останал во Шкендија и во првата половина од новата сезона 2011/2012. Сезоната започнала добро се додека не заработил повреда која го оддалечило од екипата до втората половина од годината. Хасани дал пет гола и осум додавања за својот клуб таа сезона пред да замине на зимската пауза.[4]

Волфсбург[уреди | уреди извор]

На 16 декември 2011 година, Хасани се согласил на тригодишен договор со Волфсбург и му се приклучил на германскиот клуб веднаш по Нова година.[4][5][6] Главниот тренер на Волфсбург, Феликс Магат, изјавил дека новите аквизиции Хасани и Слободан Медојевиќ се „двајца млади играчи кои одиграа исклучително добро во нивните лиги и се таленти од кои очекуваме да бидат големи играчи“.[7]

На 30 септември 2012 година, Хасани го направил своето деби за Волфсбург, влегувајќи во игра во 45. минута против Мајнц 05.

За време на зимскиот трансфер период од сезоната 2012/13, Хасани добил интерес од хрватскиот клуб Динамо Загреб. Било објавено дека Волфсбург и Динамо ги договориле условите и останува само медицински тест на 25 јануари.[8][9] Тренерот на Динамо, Круно Јурчиќ изјавил: „Тој е крилен напаѓач кој може да игра на двете страни и тој е играч кој ни треба. Сум го видел кога работев за репрезентацијата на Хрватска и ја скаутирав Македонија, па кога дојде прилика да го ангажираме, не се двоумевме“.[9] Но, трансферот пропаднал.

Со намалувањето на составот на Волфсбург и недостиг на голема минутажа, Хасани планирал да си замине на лето, со можни интереси од Динамо Дрезден и Брендби.[10]

Брендби[уреди | уреди извор]

Сезона 2013/14[уреди | уреди извор]

На 2 септември 2013 година, Хасани одлучи да се приклучи на ФК Брондби. Според данските медиуми, трансферната сума изнесувала 260 илјади евра. Тој потпишал двегодишен договор и му бил претставен дресот со број 22.[11] Хасани дебитирал на 15 септември 2013 година и го постигнал својот прв гол по само две минути игра, бидејќи станал победник со голот во 65. минута против Одензе.[12] На 1 декември 2013 година, Хасани постигнал гол од слободен удар на 25 метри надвор од голот против градскиот ривал Копенгхаген.[13]

По 23. коло во Суперлигата, Ферхан заработил повреда на коленото, поради што бил надвор од следните три натпревари. На 18 април, тој добил дозвола да се врати за натпреварот против Сендерјиске. Ферхан влегол од клупата за резерви во 70. минута и ја прекинал играта кога во 88. минута го постигна третиот гол за Брендби. Голот на Хасани бил постигнат по десниот удар во десниот агол покрај голман во рипање на Сендерјиске.[14]

Сезона 2014/15[уреди | уреди извор]

По успешната претсезона, во која постигна гол против Ливерпул,[15] Хасани подлегнал на повреда, пропуштајќи го почетокот на сезоната.

На 7 декември, Хасани се вратил и Брендби го победил Силкеборг со 1–0. Хасани го постигна голот на 50-годишнината од Брендби.[се бара извор] Ферхан имал успешна сезона со Брендби стигнал до третото место во Суперлигата.

Враќање во Шкендија[уреди | уреди извор]

По завршувањето на неговиот двегодишен договор со Брендби, агентот на Хасани, Фали Рамадани и Брендби не можеле да се договорат за нов договор што резултирало со заминување на Хасани во текот на летниот трансфер период. Миленикот на навивачите, навивачите на Брендби со недели пишувале за Хасани да го продолжи договорот.[16] На Ферхан му било подарено цвеќе од страна на Брендби кога биле домаќини на Есбјерг во последното коло од данската сезона.[16]

Хасани договорил тригодишен договор со Шкендија. Хасани се приклучил на екипата кој одела во натпреварите во Лига Европа против Абердин.

Во сезоната 2017/18, Ферхан ја предводел Шкендија до освојување на лигата и купот. На 27 натпревари постигнал 22 гола и 15 додавања. По завршувањето на договорот и освојувањето на сите трофеи во лигата, постои сомневање дека Ферхан ќе си замине, со интерес од Галатасарај.[17]

Ал-Раед[уреди | уреди извор]

На 17 август 2018 година, Хасани се согласил на условите со саудискоарапскиот клуб Ал-Раед.[18]

Хелсинки[уреди | уреди извор]

На 18 октомври 2019 година, ФК Хелсинки го објавил потпишувањето на Хасани на едногодишен договор.[19]

Партизани[уреди | уреди извор]

На 26 јануари 2021 година потпишал за албански Партизани.

Второ враќање во Шкендија[уреди | уреди извор]

На 6 јануари 2022 година повторно се вратил во Шкендија.[20]

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Хасани (чуван од Јуриј Жирков) во македонскиот дрес во 2011 година.

Хасани го направил своето целосно меѓународно деби на 22 декември 2010 година против Кина во пријателски натпревар.[21] На крајот од фудбалската сезона, Хасани бил повикан во македонскиот состав за претстојниот натпревар со Ирска за квалификациите за Европското првенство 2012. Тој влегол како замена во десеттата минута, а Македонија загубила со 0–2 од Ирска.[22] Откако Македонија во квалификациите теоретски изгубила пласман за Европското првенство 2012, Хасани бил повикан да игра за селекцијата до 21 година против Србија за квалификациите за Европското првенство за фудбалери до 21 година. Хасани бил клучен бидејќи постигнал гол за Македонија, што резултирало со нерешено 1-1.[23]

На 29 февруари 2012 година, Хасани го постигнал својот прв гол на гостински пријателски натпревар против Луксембург кога Македонија претрпела пораз од 1–2.[24]

Кариерска статистика[уреди | уреди извор]

Обновено на 9 октомври 2016[25]
Настапи и голови по репрезентација и година
Репрезентација Година Наст. Гол.
Македонија
2010 1 0
2011 5 0
2012 8 1
2013 4 0
2014 1 0
2015 4 0
2016 3 1
Вкупно 26 2
Обновено на натпревари до 9 октомври 2016[26]
Список на меѓународни голови постигнати од Ферхан Хасани
Бр. Датум Место на одржување Натпревар Противник Резултат по голот Краен резултат Натпреварување Нав.
1 29 февруари 2012 година Стад Џози Бартел, Луксембург, Луксембург 7.  Луксембург 1–0 1–2 Пријателски [24]
2 9 октомври 2016 година Арена „Филип II Македонски“, Скопје, Македонија 26.  Италија 2–1 2–3 Квалификации за Светското првенство 2018 [27][28]

Почести[уреди | уреди извор]

Шкендија

Поединечни

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Ferhan Hasani expected to join Gent“. Macedonianfootball.com. 29 јули 2010. Посетено на 3 мај 2023.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 „Ferhan Hasani – best player in 2010/11“. Посетено на 3 мај 2023.
 3. „Шкендија стартуваше некомплетна“. 12 јуни 2011. Посетено на 3 мај 2023.
 4. 4,0 4,1 Mau, Daniel; Ehlert, Felix (16 декември 2011). „Mazedonier Hasani bringt sich beim VfL ins Gespräch“ [Македонецот Хасани се внесува во разговор во Вфл] (германски). Архивирано од изворникот на 5 септември 2012. Посетено на 3 март 2023.
 5. „Ferhan Hasani reaches agreement with Wolfsburg“. 16 декември 2011. Посетено на 3 мај 2023.
 6. „Tričkovski, Hasani honoured in FYROM“. UEFA.com. 24 декември 2011. Посетено на 3 мај 2023.
 7. „Wolfsburg signs prospects from Serbia, Macedonia“. CNN. 2 јануари 2012. Посетено на 3 мај 2023.
 8. Majdak, Matij (20 јануари 2013). „Dolazi iz Wolfsburga: Ferhan Hasani novi je igrač Dinama...“ (хрватски). Посетено на 3 мај 2023.
 9. 9,0 9,1 „Hasani inches from signing for Dinamo, only medical left“. Архивирано од изворникот на 24 јануари 2013. Посетено на 3 мај 2023.
 10. Zlateski, Aleksandar (2 септември 2013). „Hasani in talks with Brøndby, Dynamo Dresden“. MacedonianFootball.com. Посетено на 3 мај 2023.
 11. „Ferhan Hasani signs with Brøndby IF“ (дански). www.brondby.com. 4 септември 2013. Архивирано од изворникот на 2013-09-06. Посетено на 3 мај 2023.
 12. Pedersen, Kim Damsgaard (16 септември 2013). „Debutant bag Brøndbys første sæsonsejr“ (дански). tipsbladet. Посетено на 3 мај 2023.
 13. Nielsen, Allan (1 декември 2013). „FCK slår Brøndby med tre mål på ni minutter“. Politiken (дански). Denmark: politiken.dk. Посетено на 3 мај 2023.
 14. „Brøndby sænker Sønderjyske med Makienok“ (дански). 18 април 2014. Посетено на 3 мај 2023.
 15. „Ferhan Hasani scores superb solo goal to hand Brøndby pre-season friendly victory over Liverpool“. 16 јули 2014. Посетено на 3 мај 2023.
 16. 16,0 16,1 „Ferhan Hasani will leave Brøndby this summer“. Посетено на 2 јули 2015.
 17. „Ferhan Hasani Galatasaray için mi geldi?“. Посетено на 3 мај 2023.
 18. „Hasani continues in Saudi Arabia“. Посетено на 3 мај 2023.
 19. „Ferhan Hasani Klubiin“. hjk.fi/ (фински). Helsingin Jalkapalloklubi. 18 октомври 2019. Посетено на 3 мај 2023.
 20. „YRTARE: FERHAN HASANI RIKTHEHET NË KLUBIN E TIJ TË ZEMRËS“ (албански). Шкендија. 6 јануари 2022. Посетено на 3 мај 2023.
 21. Zdraveski, Filip (5 јуни 2011). „CHN – MKD match report“. MacedonianFootball.com. Посетено на 3 мај 2023.
 22. Zlateski, Aleksandar (5 јуни 2011). „Player Ratings: Macedonia – Ireland 0:2“. Посетено на 3 мај 2023.
 23. Zlateski, Aleksandar (8 октомври 2011). „Macedonia U21 – Serbia U21 1:1“. Посетено на 3 мај 2023.
 24. 24,0 24,1 „Maurice Deville fait couler la Macédoine“. Luxemburger Wort (француски). 29 февруари 2012. Посетено на 3 мај 2023.
 25. „Hasani, Ferhan“. National Football Teams. Посетено на 3 мај 2023.
 26. „Ferhan Hasani“. European Football. Посетено на 3 мај 2023.
 27. „Ciro Immobile brace leads Italy fightback against Macedonia“. ESPN FC. Entertainment and Sports Programming Network. 9 October 2016. Посетено на 13 October 2016.
 28. "Ferhan Hasani's goal against Italy" на YouTube

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 • Профил во Macedonian Football (на англиски)