ФК АПОЕЛ

Од Википедија — слободната енциклопедија
АПОЕЛ
Целосно имеAthletikos Podosferikos Omilos Ellinon Lefkosias (превод: Атлетски фудбалски клуб на грците од Никозија)
ДржаваКипар Кипар
ПрекарΤhrylos (Легенди)
Основан8 ноември 1926; пред 97 години (1926-11-08)
ЛокацијаНикозија, Кипар
Бои               жолта, сина и бела
СтадионГСП
Капацитет22.859
СопственикAPOEL Football Limited
ПретседателКипар Продромос Петридес
МенаџерПортугалија Рикардо Са Пинто
ЛигаПрва дивизија
2023–24Прва дивизија, 1-ви (шампиони)
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Тековна сезона

ФК АПОЕЛ (грчки: ΑΠΟΕΛ; скратено од Αθλητικός Ποδοσφαιρικός Όμιλος Ελλήνων Λευκωσίας Athletikos Podosferikos Omilos Ellinon Lefkosias, превод: Атлетски фудбалски клуб на грците од Никозија) — професионален фудбалски клуб од Никозија, Кипар и еден од основачите на Кипарскиот фудбалски сојуз.[1] Моментално се натпреварува во Првата дивизија, најсилното ниво во Кипар.

АПОЕЛ е еден од најпопуларните клубови од Кипар, а исто така се и најуспешниот клуб во земјата со 29 првенствени титули, 21 куп и 13 титули во суперкупот. Исто така, од кипарските клубови АПОЕЛ има најдобри резултати во европските натпреварувања, каде најдобриот резултат го постигнале стигнувајќи до четвртфиналето на Лигата на шампионите во сезоната 2011-2012.

Својте домашни натпревари АПОЕЛ ги игра на стадионот ГСП, кој има капацитет од речиси 23.000 седечки места. Најголем ривал им е Омонија со која го играат Дербито на Никозија.

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Бр. Позиција Играч
2 Бразил ОД Сипријано
3 Србија СР Радосав Петровиќ
4 Кипар ОД Андреас Караманолис
5 Грузија ОД Лаша Двали
6 Бразил ОД Хефте Витал
7 Кипар НП Георгиос Ефрем
8 Нигерија СР Фаваз Абдулахи
9 Ангола НП Вилсон Едуардо
10 Аргентина СР Лукас Виљафањес
11 Грузија НП Ѓорѓи Квилитаја
12 Бразил НП Габриел Маиоли
14 Мароко ОД Исам Шебаке
15 Шпанија ОД Хосе Анхел Креспо
16 Босна и Херцеговина ОД Матео Сушиќ
18 Кипар СР Јанис Сацијас
Бр. Позиција Играч
20 Гвинеја-Бисао СР Далсио
21 Португалија НП Томане
22 Кипар ГМ Андреас Христодулу
23 Кипар СР Панајотис Катирцис
27 Словенија ГМ Вид Белец
31 Комори СР Бен Набуан
35 Кипар СР Парис Поликарпу
36 Бразил НП Маркињос
44 Гана СР Кингсли Сарфо
70 Бугарија СР Георги Костадинов
76 Кипар СР Стелиос Вронтис
77 ДР Конго НП Диумерси Ндонгала
78 Кипар ГМ Стефанос Китос
88 Иран СР Саид Мехри
99 Грција НП Анастасиос Донис

Титули[уреди | уреди извор]

1935–1936, 1936–1937, 1937–1938, 1938–1939, 1939–1940, 1946–1947, 1947–1948, 1948–1949, 1951–1952, 1964–1965, 1972–1973, 1979–1980, 1985–1986, 1989–1990, 1991–1992, 1995–1996, 2001–2002, 2003–2004, 2006–2007, 2008–2009, 2010–2011, 2012–2013, 2013–2014, 2014–2015, 2015–2016, 2016–2017, 2017–2018, 2018–2019, 2023-2024
1936–1937, 1940–1941, 1946–1947, 1950–1951, 1962–1963, 1967–1968, 1968–1969, 1972–1973, 1975–1976, 1977–1978, 1978–1979, 1983–1984, 1992–1993, 1994–1995, 1995–1996, 1996–1997, 1998–1999, 2005–2006, 2007–2008, 2013–2014, 2014–2015
1963, 1984, 1986, 1992, 1993, 1996, 1997, 2002, 2004, 2008, 2009, 2011, 2013, 2019

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ιστορική Αναδρομή“ (грчки). APOEL FC. Посетено на 30 май 2008. Занемарен непознатиот параметар |език= (help); Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]