Барбеш (Лера)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Барбеш
археолошко наоѓалиште
Барбеш is located in Археолошки локалитет во Македонија
Барбеш
Барбеш
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°6′6″N 21°10′22″E / 41.10167° СГШ; 21.17278° ИГД / 41.10167; 21.17278Координати: 41°6′6″N 21°10′22″E / 41.10167° СГШ; 21.17278° ИГД / 41.10167; 21.17278
Основни податоци
Име Барбеш
Место Лера
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (светилиште).svg светилиште

Период непознат период
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Барбеш — археолошки локалитет во битолското село Лера. Локалитетот претставува светилиште, но поради неистраженоста е од непознат период. Се наоѓа североситочно од селото, на површина на која се наоѓаат неколку ниви. Според искази на жителите на селото тука имало манастир со црква посветена на Св. Атанасиј. До почетокот на Втората светска војна на тоа место селаните колеле курбан.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јован Ф. Трифуновски, (1998) Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавање. Београд, САНУ ISBN 8670252678
  2. 2,0 2,1 2,2 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069