Црква „Воведение на Пресвета Богородица“ - Буково

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Воведение на Пресвета Богородица
Црква во Буково (Битолско).jpg

Поглед на црквата заедно со дел од гробиштата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Буковска
Местоположба

Координати 40°59′35″N 21°20′4″E / 40.99306° СГШ; 21.33444° ИГД / 40.99306; 21.33444Координати: 40°59′35″N 21°20′4″E / 40.99306° СГШ; 21.33444° ИГД / 40.99306; 21.33444
Место Буково
Општина Битола
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пресвета Богородица
Изградба 1927
Архитектонски опис

Воведение на Пресвета Богородица (нарекувана и Пречиста) — гробјанска црква во битолското село Буково, во чиј двор се наоѓаат и селските гробишта.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена во југоисточниот дел на селото на една мала височинка, од каде има прекрасен панорамски поглед на селото.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Според написот над влезот во црквата може да се заклучи дека била подигната во 1927 година од страна на мештаните.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Admin (2017-12-30). „Св. Богородица село Буково | Битола инфо“. Bitola Info. Посетено на 2019-03-16.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]