Викимапија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Викимапија (Wikimapia) — семрежен извор којшто ги комбинира Гугл картите со вики систем, овозможувајќи им на корисниците да додаваат информации (во вид на забелешка) на било која локација на глобусот. Создаден од Алексадар Корјакин и Евгениј Савелиев, проектот беше лансиран на 24 мај 2006 и цели кон „опишување на целата планета Земја“.

ВикиМапија не е поврзана со Википедија и фондацијата Викимедија, но нивната страница изјавува дека „била инспирирана од Википедија“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]