Црква „Св. Ана“ - Маловиште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
„Света Ана“
Crkva sv.Ana selo Maloviste.JPG

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Ресенско
Парохија Прва ресенска
Местоположба
Населено место Маловиште
Општина Битола
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Ана
Изградба 1936
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

„Света Ана“православна манастирска црква во битолското влашко село Маловиште, Македонија. Административно црквата е дел од Првата ресенска парохија на Ресенското архијерејско намесништво на Преспанско-пелагониската епархија на Македонската православна црква - Охридска архиепископија.[1][2]

Црквата се наоѓа на надморска височина од 1410 m, на 2,5 km југозападно од селото Маловиште во висока букова шума.Постојат сведоштва дека манастирот постои од средината на на XVIII век. Денешната црква е изградена во 1936 година, а конаците се доизградени подоцна.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Цркви и манастири во Националниот парк Пелистер“. Bitola Tourist Info. 11 јуни 2017.
  2. „Маловиште“. Мој Роден Крај. 30 јули 2018.