Прва ресенска парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Прва ресенска парохија — македонска православна парохија, дел од Ресенското архијерејско намесништво на Преспанско-пелагониската епархија на МПЦ - ОА. Парохијата опфаќа дел од градот Ресен со градската црква „Св. Ѓорѓи“ како седиште на парохијата и селата Дрмени, Цапари, Српци, Рамна, Лера, Доленци, Кажани, Ѓавато, Маловиште и Гопеш. Старешина на парохијата е протојереј Љупчо Атанасов (сос. 2016).

Цркви[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата.[1] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Ѓорѓи“
(парохиска црква)
Ресен St. George Church in Resen 13.JPG
Црква „Св. Кирил и Методиј“ Ресен 1894 Sv. Kiril i Metodij - Resen 02.JPG
Црква „Св. Ѓорѓи“ Дрмени 1871 Викиекспедиција Преспа 252.jpg
Црква „Св. Петка“ Дрмени XXI век
Црква „Св. Петка“ Цапари 1724 Симнување од Крстот во Св. Петка Цапарска.jpg
Црква „Св. Атанасиј“ Цапари
Црква „Св. Ѓорѓи“ Цапари St. Georgi, Tsapari.jpg
Црква „Вознесение Христово“ Цапари
Црква „Св. Георгиј“ Цапари
Црква „Св. Петка“ Цапари
Црква „Св. Ѓорѓи“ Српци 1831 Велоекспедиција Ѓават-Кол 11.jpg
Црква „Св. Пресвета Богородица“ Српци
Црква „Св. Ѓорѓи“ Рамна 1885
Црква „Св. Никола“ Лера Lera - P1100521.JPG
Црква „Св. Ѓорѓи“ Доленци Велоекспедиција Ѓават-Кол 36.jpg
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ Ѓавато Sv. Bogorodica - Gjavato.JPG
Црква „Пресвета Богородица“ Ѓавато Crkva Sv.Bogorodica s.Gjavato.JPG
Црква „Пресвета Богородица“ Ѓавато во м.в. Главиште Crkva sv.Bogorodica s.Gjavato- Glaviste.JPG
Црква „Св. Петка“ Маловиште 1856 Crkva sv.Petka s.Malovite.JPG
Црква „Св. Ана“ Маловиште 1936 Crkva sv.Ana selo Maloviste.JPG
Црква „Вознесение Христово“ Маловиште Crkva Sv.Spas - Sveto Voznesenie Gospodovo selo Maloviste.JPG
Црква „Св. Ѓорѓи“ Маловиште
Црква „Св. Атанасиј“ Маловиште
Црква „Св. Преображение“ Гопеш 1878 Црква Св.Богородица,Гопеш.jpg
Црква „Св. Илија“ Гопеш Велоекспедиција Ѓават-Кол 45.jpg
Црква „Св. Никола“ Гопеш 2001 Велоекспедиција Ѓават-Кол 38.jpg

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°5′22″N 21°0′31″E / 41.08944° СГШ; 21.00861° ИГД / 41.08944; 21.00861