Црква „Св. Никола“ - Гопеш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Велоекспедиција Ѓават-Кол 38.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Ресенско
Парохија Прва ресенска
Местоположба
Координати 41°6′58″N 21°8′40″E / 41.11611° N; 21.14444° E / 41.11611; 21.14444Координати: 41°6′58″N 21°8′40″E / 41.11611° N; 21.14444° E / 41.11611; 21.14444
Населено место Гопеш
Општина Битола
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба 2001
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Никола — помала селска црква во битолското село Гопеш, која се наоѓа на самото тромеѓе на атарите на селата Гопеш, Доленци и Лера.

Црквата е сместена во земјен пат, кој се двои од асфалтниот пат, кој води до селото Гопеш.

Историја[уреди | уреди извор]

На плоча поставена на црквата пишува дека е изградена во 2001 година од страна на Цане и Нада Егуменовски од селото Смилево.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]