Црква „Св. Ѓорѓи“ - Доленци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи
Велоекспедиција Ѓават-Кол 36.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Ресенско
Парохија Прва ресенска
Местоположба
Координати 41°5′40″N 21°9′2″E / 41.09444° N; 21.15056° E / 41.09444; 21.15056Координати: 41°5′40″N 21°9′2″E / 41.09444° N; 21.15056° E / 41.09444; 21.15056
Населено место Доленци
Општина Битола
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Ѓорѓи
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Ѓорѓи (позната и како Свети Ѓорѓија) — главна селска црква во битолското село Доленци, сместена од десната страна на патот кон селото Гопеш.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била обновена во 1996 година.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]