Црква „Св. Петка“ - Дрмени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Ресенско
Парохија Прва ресенска
Местоположба
Место Дрмени
Општина Ресен
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Архитектонски опис

Света Петка претставува мала селска црква во преспанското село Дрмени.[1] Изградена е на почетокот на 21 век.според сновидение на месен жител. Изградена е со помош на сите селани. Се наоѓа на неколку километри од селото.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Поврзано[уреди | уреди извор]