Црква „Св. Ѓорѓи“ - Српци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи
Велоекспедиција Ѓават-Кол 11.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Ресенско
Парохија Прва ресенска
Местоположба
Координати 41°5′7″N 21°12′38″E / 41.08528° N; 21.21056° E / 41.08528; 21.21056Координати: 41°5′7″N 21°12′38″E / 41.08528° N; 21.21056° E / 41.08528; 21.21056
Населено место Српци
Општина Битола
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Ѓорѓи
Изградба 1831
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Ѓорѓи (позната и како Свети Ѓорѓија) — главна селска црква во битолското село Српци, сместена на самото сретсело.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Според натписот на црквата била подигната во 1831 година, а обновена во 1924 година.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]