Црква „Св. Илија“ - Гопеш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илија
Велоекспедиција Ѓават-Кол 45.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Ресенско
Парохија Прва ресенска
Местоположба
Координати 41°6′54″N 21°8′11″E / 41.11500° N; 21.13639° E / 41.11500; 21.13639Координати: 41°6′54″N 21°8′11″E / 41.11500° N; 21.13639° E / 41.11500; 21.13639
Населено место Гопеш
Општина Битола
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Илија — помала селска црква во битолското село Гопеш, која се наоѓа на самиот асфалтен пат кон селото.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]