Прејди на содржината

Ресенско архијерејско намесништво

Од Википедија — слободната енциклопедија
Архиерејското седиште се наоѓа во градската црква „Св. Ѓорѓи“

Ресенско архијерејско намесништво — едно од четирите архијерејски намесништва на Преспанско-пелагониската епархија на Македонската православна црква - Охридска архиепископија. Намесништвото ги опфаќа границите на Општина Ресен и неколку битолски села. Седиштето на намесништвото е во градската црква „Св. Ѓорѓи“. Архиерејски намесник е протоереј Љупчо Атанасов (сост. 2016).[1]

Парохии
  1. Ресенско намесништво. Архивирано од изворникот на 2016-11-11. Посетено на 2016-10-23.