Црква „Св. Ѓорѓи“ - Дрмени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи
Викиекспедиција Преспа 252.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Ресенско
Парохија Прва ресенска
Местоположба

Карта

Координати 41°1′51.1″N 20°59′59.1″E / 41.030861° СГШ; 20.999750° ИГД / 41.030861; 20.999750Координати: 41°1′51.1″N 20°59′59.1″E / 41.030861° СГШ; 20.999750° ИГД / 41.030861; 20.999750
Место Дрмени
Општина Ресен
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Ѓорѓи
Изградба 1871
Архитектонски опис

Свети Ѓорѓи (позната и како Свети Ѓорѓија) — главна селска црква во ресенското село Дрмени, сместена непосредно до регионалниот пат Ресен-Отешево.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Се наоѓа на самиот јужен раб на селото, веднаш до регионалниот пат Ресен-Стење. Покрај нејзе се наоѓаат селските гробишта и една германска гробница од Првата светска војна.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Изградена е во 1871 година.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Црквата има прекрасен иконостас, направен по градбата, но не е фрескоживописана. Односно има само две фрески и тоа од лево до олтарот Свети Наум, од десно Свети Трифун. За да не се оштетат тие се застаклени. Останатите ѕидови се премачкани со бела боја. Во 1990-тите години направена е голема камбанарија во дворот. На почетокот на септември 2013 година, во црквата била извршена кражба, при што била украдена една вредна икона.[3]

Легенда[уреди | уреди извор]

Локалната легенда вели дека за самата изградба селаните многу се мачеле, носеле камења, сами граделе, немале дарители, но решиле и ја направиле, оваа убава и голема црква. Според кажувањата на постарите, за изградбата на оваа црква отишле дури 12 жртви (загинале 12 браќа). Тие биле качени на скеле во внатрешниот дел на црквата кога удрил земјотрес и сите паднале еден врз друг и никој не преживеал.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 Јовановски, Владо (2005). Населбите во Преспа (PDF). Скопје: Ѓурѓа. стр. 106. ISBN 9789989920554. Посетено на 19 февруари 2017.
  3. Икона украдена од црква во Дрмени

Надворешни врски[уреди | уреди извор]