Црква „Св. Никола“ - Лера

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Велоекспедиција Ѓават-Кол 23.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Ресенско
Парохија Прва ресенска
Местоположба
Координати 41°6′10″N 21°10′21″E / 41.10278° СГШ; 21.17250° ИГД / 41.10278; 21.17250Координати: 41°6′10″N 21°10′21″E / 41.10278° СГШ; 21.17250° ИГД / 41.10278; 21.17250
Место Лера
Општина Битола
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Архитектонски опис

Свети Никола — главна селска црква во битолското село Лера, која се наоѓа во самото село.[1]

Во дворот на црквата се наоѓаат и самите селски гробишта.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]