Прејди на содржината

Општина Злетово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Злетово
денес дел од Општина Пробиштип


Општи податоци
Седиште Злетово
Основана 1996-2004
Демографија
Население 3.428[1] жит.
Населени места
Самоуправа
Контактни податоци

Општина Злетовопоранешна рурална општина во Македонија, создадена во 1996 година,[2] а престанала да постои според законот за теротијална поделба на Македонија од 2004 година,[2] кога била припоена на Општина Пробиштип. Центар на општината било селото Злетово.

Населени места и демографија[уреди | уреди извор]

Во Општина Злетово спаѓале следниве села: Бунеш, Древено, Зеленград, Јамиште, Лесново, Ратавица, Трипатанци, Турско Рудари, Шталковица и Злетово.

Според податоците од последниот попис на Општина Злетово во 2002 година, има 3.428 жители, од кои 3.410 се Македонци.[1]

Следува табела на националната структура на населението:

Народ Вкупно Удел (%)
Македонци 3.410 99,47
Албанци 0 0,00
Турци 0 0,00
Роми 0 0,00
Власи 10 0,002
Срби 4 0,001
Бошњаци 0 0,00
останати 4 0,001

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Архивирано од изворникот на 2012-03-24. Посетено на 9 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. 2,0 2,1 „Закон за територијалната поделба на Република Македонија и определување на подрачјата на единиците на локалната самоуправа, "Сл. Весник на Република Македонија" бр. 49/96 од 14.09.1996 година“. Отсутно или празно |url= (help)

Поврзано[уреди | уреди извор]