Општина Вратница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Оваа статија се однесува на Општина Вратница. За истоименото село, видете Вратница.
Општина Вратница
денес дел од Општина Јегуновце


Општи податоци
Седиште Вратница
Површина н.п. км2
Демографија
Население 3.563[1] жит.
Густина н.п. жит./км2
Населени места
Самоуправа
Градоначалник н.п.
Контактни податоци

Општина Вратница — поранешна општина во Северозападна Македонија, создадена во 1996 година,[2] а престанала да постои согласно Законот за територијална поделба од 2004 година на 12 април 2005 година, кога била припоена на Општина Јегуновце. Локалното и поширокото население не било задоволно од ова припојување. Центар на општината било селото Вратница.[2]

Населени места[уреди | уреди извор]

Во Општина Вратница спаѓале следниве села: Јажинце, Рогачево, Старо Село, Беловиште, Орашје и Вратница.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според последниот попис од 2002 година, општината имала 3.563 жители,[1] од кои:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  2. 2,0 2,1 „Закон за територијалната поделба на Македонија и определување на подрачјата на единиците на локалната самоуправа, "Сл. Весник на Република Македонија" бр. 49/96 од 14.09.1996 година“.

Поврзано[уреди | уреди извор]