Општина Добрушево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
За истоименото село, видете Добрушево.
Општина Богомила
денес дел од Општина Могила
Панорама на Добрушево 2.jpg

Поглед на селото Добрушево, некогашно општинско седиште

Знаме на Општина Добрушево Грб на Општина Добрушево
Знаме Грб
Општи податоци
Седиште Добрушево
Регион Пелагониски регион
Основана 1996-2004
Службен јазик македонски
Демографија
Население 2379[1] жит.
Населени места
Народности Македонци
Самоуправа
Контактни податоци

Општина Добрушево била поранешна општина во Југозападна Македонија. Општината била создадена во 1996 година и престанала да постои во 2004 година, кога била припоена со Општина Могила. Локалното и поширокото население не било задоволно од ова припојување. Центар на општината било селото Добрушево.

Населени места[уреди | уреди извор]

Во Општина Добрушево спаѓале следниве села: Мусинци, Алинци, Путурус, Мојно, Дедебалци, Црничани, Ношпал, Будаково, Трап и Добрушево.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 30 март 2013.

Поврзано[уреди | уреди извор]