Прејди на содржината

Општина Сопотница

Координати: 41°17′42″N 21°9′25″E / 41.29500° СГШ; 21.15694° ИГД / 41.29500; 21.15694
Од Википедија — слободната енциклопедија
За истоименото село, видете Сопотница.
Општина Сопотница
денес дел од
Општина Демир Хисар

Поглед кон селото Сопотница

Местоположба на поранешната општина Сопотница.
Знаме на Општина Сопотница Грб на Општина Сопотница
Знаме Грб
Општи податоци
Седиште Сопотница
Регион Пелагониски Регион
Основана 1996-2004
Службен јазик македонски
Демографија
Население 2319[1] жит.
Населени места
Народности Македонци
Самоуправа
Контактни податоци

Општина Сопотницапоранешна рурална општина во Македонија, создадена во 1996 година[2], а престанала да постои со законот за територијална поделба на Македонија од 2004 година, кога била припоена кон Општина Демир Хисар. Седиште на општината било селото Сопотница.[2]

Територијата на општина се наоѓала во регионот Железник. Најголема река во општината била Црна Река. Општината се граничела со: Општина Ресен и Општина Демир Хисар на југ, Општина Косел и Општина Белчишта на запад, Општина Другово на север и Општина Крушево на исток.[1]

Населени места и демографија

[уреди | уреди извор]

Во Општина Сопотница спаѓале следниве села: Бабино, Базерник, Боиште, Брезово, Велмевци, Вирово, Големо Илино, Доленци, Жван, Железнец, Зашле, Мало Илино, Мренога, Радово, Слоештица, Сопотница, Суво Грло и Церово.

На пописот од 2002 година, Општина Сопотница имала 2.319 жители[1], од кои:

  1. 1,0 1,1 1,2 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Архивирано од изворникот на 2012-03-24. Посетено на 7 август 2016.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. 2,0 2,1 „Закон за територијалната поделба на Република Македонија и определување на подрачјата на единиците на локалната самоуправа, "Сл. Весник на Република Македонија" бр. 49/96 од 14.09.1996 година“.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]

41°17′42″N 21°9′25″E / 41.29500° СГШ; 21.15694° ИГД / 41.29500; 21.15694