Церово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Церово е распространет словенски топоним, изведен од дрвото цер и може да се однесува на:

Македонија[уреди | уреди извор]

Бугарија[уреди | уреди извор]

  • Церово — село во Областа Благоевград;
  • Церово — село во Областа Пазарџик;
  • Церово — село во Софиската област;
  • Церово — тврдина до селото Церово, Област Благоевград;

Грција[уреди | уреди извор]

  • Церово, денес Клиди — село во Леринско

Словачка[уреди | уреди извор]

Србија[уреди | уреди извор]

Црна Гора[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]