Општина Вруток

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
За истоименото село, видете Вруток.
Општина Вруток
денес дел од Општина Гостивар
Поглед кон Вруток.JPG

Поглед кон Вруток

Општи податоци
Седиште Вруток
Регион Полошки Регион
Основана 1996-2004
Службен јазик македонски, албански
Демографија
Население 5.999[1] жит.
Населени места
Самоуправа
Контактни податоци

Општина Вруток — рурална поранешна општина во Македонија, основана 1996 година[2], а престанала да постои со законот за територијална поделба на Македонија од 2004 година, кога била припоена на Општина Гостивар. Седиште на општината било селото Вруток.[2]

Населени места[уреди | уреди извор]

Во Општина Вруток спаѓале следниве села: Вруток, Горно Јеловце, Долно Јеловце, Здуње, Лешница, Печково, Равен и Речане.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според потписот од 2002 година општината имала 5.999 жители.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Архивирано од изворникот (PDF) на 9 април 2019. Посетено на 14 февруари 2015.
  2. 2,0 2,1 „Закон за територијалната поделба на Република Македонија и определување на подрачјата на единиците на локалната самоуправа, "Сл. Весник на Република Македонија" бр. 49/96 од 14.09.1996 година“.

Поврзано[уреди | уреди извор]