Општина Бач

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Бач
денес дел од Општина Новаци


Општи податоци
Седиште Бач
Површина н.п. км2
Демографија
Население 963[1] жит.
Густина н.п. жит./км2
Населени места
Самоуправа
Градоначалник н.п.
Контактни податоци

Општина Бач — поранешна општина во Јужна Македонија, создадена во 1996 година,[2] а престанала да постои согласно Законот за територијална поделба од 2004 година на 12 април 2005 година,[2] кога била припоена со Општина Новаци. Локалното и поширокото население не било задоволно од ова припојување. Центар на општината било селото Бач.

Населени места[уреди | уреди извор]

Во Општина Бач спаѓале следниве села: Бач, Гермијан, Живојно, Совиќ, Добровени, Брод, Велесело, Сливица, Полог и Скочивир.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2002 година општината имала 963 жители,[1] од кои:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  2. 2,0 2,1 „Закон за територијалната поделба на Република Македонија и определување на подрачјата на единиците на локалната самоуправа, "Сл. Весник на Република Македонија" бр. 49/96 од 14.09.1996 година“.

Поврзано[уреди | уреди извор]