Општина Орашац

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Орашац
денес дел од Општина Куманово


Општи податоци
Седиште Орашац
Демографија
Население 1.252[1] жит.
Населени места
Самоуправа
Контактни податоци

Општина Орашац (или Општина Орашец) — поранешна општина во Источна Македонија. Оваа општина била создадена во 1996 година,[2] а укината согласно Законот за територијална поделба од 2004 година на 12 април 2005 година, кога била припоена со Општина Куманово. Седиште на општината било селото Орашац[2].

Населени места[уреди | уреди извор]

Во Општина Орашац спаѓале следниве села: Габреш, Градиште, Живиње, К'шање, Кокошиње, Колицко, Кутлибег, Кучкарево, Новосељане, Орашац, Пезово и Скачковце.

Население[уреди | уреди извор]

Според последниот попис од 2002 година, општината Орашац брои 1.252 жители, од кои[1]:

националност број
Македонци 1.238
Турци 1
Срби 13

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Архивирано од изворникот на 2012-03-24. Посетено на 4 септември 2012.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. 2,0 2,1 „Закон за територијалната поделба на Република Македонија и определување на подрачјата на единиците на локалната самоуправа, "Сл. Весник на Република Македонија" бр. 49/96 од 14.09.1996 година“.

Поврзано[уреди | уреди извор]