Општина Извор

Координати: 41°33′11″N 21°41′55″E / 41.55306° СГШ; 21.69861° ИГД / 41.55306; 21.69861
Од Википедија — слободната енциклопедија
За истоименото село, видете Извор.
Општина Извор
денес дел од Општина Чашка

Поглед кон некогашното општинско седиште

Местоположба на поранешната општина Извор
Општи податоци
Седиште Извор
Регион Вардарски Регион
Основана 1996-2004
Службен јазик македонски
Демографија
Население 1.049[1] жит.
Населени места
Народности Македонци
Самоуправа
Контактни податоци

Општина Изворпоранешна рурална општина во Македонија, создадена во 1996 година,[2] а престанала да постои со законот за територијална поделба на Македонија од 2004 година, кога била припоена кон Општина Чашка. Седиште на општината било селото Извор[2].

Територијата на општина се наоѓала во регионот Клепа. Најголема река во општината била реката Бабуна.

Населени места и демографија[уреди | уреди извор]

Во Општина Извор спаѓале следниве села: Владиловци, Долно Врановци, Извор, Крнино, Мартолци, Оморани, Поменово, Попадија, Смиловци, Стари Град и Степанци.

На пописот од 2002 година, Општина Извор имала 1.049 жители, од кои 1.041 Македонец, 5 Срби и 3 останати.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Архивирано од изворникот на 2012-03-24. Посетено на 27 август 2018.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. 2,0 2,1 „Закон за територијалната поделба на Република Македонија и определување на подрачјата на единиците на локалната самоуправа, "Сл. Весник на Република Македонија" бр. 49/96 од 14.09.1996 година“.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

41°33′11″N 21°41′55″E / 41.55306° СГШ; 21.69861° ИГД / 41.55306; 21.69861