Општина Оризари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Оризари
денес дел од Општина Кочани


Општи податоци
Седиште Оризари
Демографија
Население 4.403[1] жит.
Населени места
Самоуправа
Контактни податоци

Општина Оризари — поранешна рурална општина во Македонија, создадена во 1996 година,[2] а престанала да постои со законот за територијална поделба на Македонија од 2004 година, кога била припоена на Општина Кочани. Центар на општината била населбата Оризари.[2]

Населени места[уреди | уреди извор]

Населени места на Општина Оризари се населбата Оризари и селата: Безиково, Вранинци, Главовица, Костин Дол, Небојани, Ново Село, Пресека, Прибачево и Речани.

Население[уреди | уреди извор]

Според последниот попис од 2002 година, во Општина Оризари живееле 4.403 жители, од кои[1]:

националност број
Македонци 4.395
Албанци 1
Власи 1
Срби 2
останати 4

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Архивирано од изворникот (PDF) на 23 ноември 2012. Посетено на 23 септември 2011.
  2. 2,0 2,1 „Закон за територијалната поделба на Република Македонија и определување на подрачјата на единиците на локалната самоуправа, "Сл. Весник на Република Македонија" бр. 49/96 од 14.09.1996 година“.

Поврзано[уреди | уреди извор]