Општина Кукуречани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Кукуречани
денес дел од Општина Битола


Општи податоци
Седиште Кукуречани
Површина н.п. км²
Демографија
Население 2.859 жит.
Густина н.п. жит/км²
Населени места
Локална управа
Градоначалник н.п.
Контактни податоци

Општина Кукуречани била поранешна општина во Југозападна Македонија. Општината била создадена во 1996 година и престанала да постои во 2004 година, кога била припоена со Општина Битола. Локалното и поширокото население не било задоволно од ова припојување. Центар на општината било селото Кукуречани.

Населени места[уреди | уреди извор]

Во Општина Кукуречани спаѓале следниве села: Црновец, Лопатица, Габалавци, Лисолај, Црнобуки, Облаково, Секирани, Драгожани, Драгарино, Ново Змирново, Старо Змирново и Древеник и Кукуречани.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според потписот од 2002 година општината имала 2.511 Жители

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]