Општина Србиново

Од Википедија — слободната енциклопедија
За истоименото село, видете Србиново.
Општина Србиново
денес дел од Општина Гостивар
Поранешна општинска зграда во Србиново.jpg

Поранешната општинска зграда

Знаме на Општина Србиново Грб на Општина Србиново
Знаме Грб
Општи податоци
Седиште Србиново
Регион Полошки Регион
Основана 1996-2004
Службен јазик македонски, албански
Демографија
Население 1039[1] жит.
Самоуправа
Контактни податоци

Општина Србиново — рурална поранешна општина во Македонија, основана 1996 година[2], а престанала да постои со законот за територијална поделба на Македонија од 2004 година, кога била припоена на Општина Гостивар. Седиште на општината било селото Србиново.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 14 февруари 2015.
  2. 2,0 2,1 „Закон за територијалната поделба на Република Македонија и определување на подрачјата на единиците на локалната самоуправа, "Сл. Весник на Република Македонија" бр. 49/96 од 14.09.1996 година“.

Поврзано[уреди | уреди извор]