Општина Мешеишта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Мешеишта
денес дел од Општина Дебрца


Општи податоци
Седиште Мешеишта
Демографија
Население 2.567[1] жит.
Населени места
Самоуправа
Контактни податоци

Општина Мешеишта — поранешна општина во Југозападна Македонија, создадена во 1996 година,[2] а престанала да постои според законот за територијална поделба на Македонија во 2004 година, кога заедно со поранешната Општина Белчишта и дел од територијата на Општина Охрид ја создале новата Општина Дебрца. Центар на општината било селото Мешеишта.[2]

Населени места[уреди | уреди извор]

Во Општина Мешеишта спаѓале следниве села: Волино, Горенци, Климештани, Мешеишта, Оровник и Требеништа.

Демографија[уреди | уреди извор]

Заедно со Општина Белчишта, Општина Мешеишта според пописот од 2002 година го има следниот состав на население:[1]

Статистички податоци кои се водат и одделно за Општина Мешеишта и Општина Белчишта според пописот од 2002 година, етничкиот состав е следен:

Националност Општина Мешеишта Општина Белчишта
Македонци 2.403 2.921
Албанци 153 0
Турци 2 0
Роми 0 0
Власи 1 0
Срби 2 6
Бошњаци 0 0
останати 6 13

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Архивирано од изворникот (PDF) на 17 ноември 2018. Посетено на 18 октомври 2014.
  2. 2,0 2,1 „Закон за територијалната поделба на Република Македонија и определување на подрачјата на единиците на локалната самоуправа, "Сл. Весник на Република Македонија" бр. 49/96 од 14.09.1996 година“.

Поврзано[уреди | уреди извор]