Шемшево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Шемшево или Шемшово — село во Општина Јегуновце, во околината на градот Тетово.

Шемшево
Шемшево is located in Македонија
Шемшево
Местоположба на Шемшево во Македонија
Координати 42°1′28″N 21°4′46″E / 42.02444° СГШ; 21.07944° ИГД / 42.02444; 21.07944Координати: 42°1′28″N 21°4′46″E / 42.02444° СГШ; 21.07944° ИГД / 42.02444; 21.07944
Општина Јегуновце
Население 1737 жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 1228
Надм. вис. 390 м
Шемшево на општинската карта
Шемшево во Општина Јегуновце.svg

Атарот на Шемшево во рамките на општината


Географиja и местоположба[Сместено во полошката котлина покрај реката вардар . 1][уреди | уреди извор]

Прекрасна географска местоположба покрај текот на реката Вардар.

Историja[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Националност Број
Македонци 113
Албанци 1616
Турци 4
Роми 0
Власи 0
Срби 0
Бошњаци 0
други 4

На табелата е прикажан националниот состав на населението низ сите пописни години:[1]

Години Македонци Албанци Турци Роми Власи Срби Бошњаци Ост. Вкупно
1948 695
1953 162 633 6 ... 2 803
1961 156 777 6 ... ... ... 1 940
1971 175 980 19 ... 1 ... 1 1.176
1981 164 1.259 3 5 ... 49 1.480
1994 118 1.448 2 1 1.569
2002 113 1.616 4 4 1.737

Родови[уреди | уреди извор]

Шемшево е мешано село.

Според истражувањата од крајот на 40тите родови во селото се

 • Македонски:
 • Цицковци или Ѓоревци (12 к.) доселени се од некое село во Прилепско. Ја знаат следната генеологија Младен (жив на 53 год. во 1940тите) Васо-Јане-Стојче, еден од нивните први доселеници. Доселени се како чифлиџии. Имаат иселеници во Подбреѓе (домазет) и во Слатино.
 • Кантаровци (3 к.) имаат исто потекло како и претходниот род, со нив порано чинеле еден род. Имаат иселеници во Војводина (едно семејство).
 • Цинговци (7 к.) доселени се од некое село во Гостиварско, овде живеат од првата половина на 19ти век. Ја знаат следната генеологија Стојан (жив на 75 год. во 1940тите) Ѓоргија-Бошко-Коста, еден од нивните први доселеници. Имаат иселеници во Тетово (две семејства).
 • Димовци (2 к.) имаат исто потекло и време на доселување како и родот Цицковци. Имаат иселеници во Тетово (едно семејство).
 • Б. Станкоски (1 к.) доселен е по мајка од Рогачево, таму припаѓал на родот Станковци.
 • Муслимански родови со турски јазик:
 • Љакуш (2 к.) во нивните куќи се зборувало само турски, но почнал да преовладува албанскиот поради брачни врски, затоа го употребуваат сега и албанскиот. Доселени се од Тетово, они се прв населен муслимански род во селото.
 • Шалимановци (1 к.) доселени се од Тетово. До 1946 година во Шемшево имале голем посед, кој потоа им се доделил со аграрна власт и на другите жители на селото.
 • Албански родови:
 • Тркаљачи или Ајровци (38 к.) и Џаферовци (8 к.) доселени се од селото Топојани во Љума, во родот Ајровци се знае следната генеологија Даут (жив на 59 год. во 1940тите) Зеќир-Ајрула-Азис-Синан, еден од нивните први доселеници. Во родот Џаферовци се знае следната генеологија Мусо (жив на 78 год. во 1940тите) Мерсељ-Муслија-Џафер, кој се доселил.
 • Желинци (7 к.) доселени се од Желино, таму се гранка на родот Сканде, подалечно потекло од Љура во Албанија, ја знаат следната генеологија Тефик (жив на 69 год. во 1940тите) Емин-Јашар-Беќир, кој се доселил од Желино.
 • Каримановци (6 к.) доселени се од некое место во Албанија, ја знаат следната генеологија Берзат (жив на 67 год. во 1940тите) Исмаил-Кариман, кој се доселил.
 • Фариз (3 к.) доселени се од селото Нераште, подалечното потекло не го знаат. Ја знаат следната генеологија Незир (жив на 70 год. во 1940тите) Иљаз-Фарис, кој се доселил.
 • Маџер (3 к.) доселени се во 1878 година од околината на Врање.
 • Ибиш (1 к.) доселени се од Копачин Дол, Скопско. Во Копачин Дол припаѓаат на родот Скрчек.[2]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Цркво

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Изборно место[уреди | уреди извор]

Во селото постојат изборните места бр. 2125 и 2126 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[4]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 1.699 гласачи.[5]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

 • Сред Село, населба и некропола од доцноантичкото време. На периферијата на селото и западно од него се откриени темели од повеќе објекти, а по површината на нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и мноштво градежен материјал. Според кажувањето на жителите, биле најдени и гробови.

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.
 2. Трифуноски, Јован (1976). Полог. Белград: САНУ.
 3. "Ограбена црква во тетовско Шемшево". Net Press. 11.02.2008. Посетено на 2010-04-29. Check date values in: |date= (help)
 4. "Описи на ИМ". Посетено на 3 ноември 2019.
 5. "Претседателски избори 2019". Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „Сместено во полошката котлина покрај реката вардар .“, но нема соодветна ознака <references group="Сместено во полошката котлина покрај реката вардар ."/>.