Орашје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Орашје
Орашје is located in Македонија
Орашје
Местоположба на Орашје во Македонија
Координати 42°7′47″N 21°8′12″E / 42.12972° СГШ; 21.13667° ИГД / 42.12972; 21.13667Координати: 42°7′47″N 21°8′12″E / 42.12972° СГШ; 21.13667° ИГД / 42.12972; 21.13667
Општина Јегуновце
Население 1084 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 28054
Надм. вис. 686 м
Орашје на општинската карта
Орашје во Општина Јегуновце.svg

Атарот на Орашје во рамките на општината
Commons-logo.svg Орашје на Ризницата


Орашје — село во Општина Јегуновце, во областа Долни Полог, во околината на градот Тетово.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во областа Долни Полог, неколку километри североисточно од Тетово.

Историја[уреди | уреди извор]

Во османлиските даночни регистри на немуслиманското население од вилаетот Калканделен од 1626 - 1627 година Орашје е забележано како село со 5 домаќинства.[1]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Орашје живееле 195 жители, сите Албанци.[2]

Според Афанасиј Селишлев во 1929 година, Орашје — село во Рогачевска општина и има 56 куќи со 371 жител, Албанци.[3]

Орашје е село со значителна имиграција на населението поради што тоа преминало од средно во големо село. Во 1961 година броело 645 жители, додека во 1994 година бројот на населението се зголемил на 929 жители, македонско население.

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 1.084 жители. Следува табела на националната структура на населението:[2]

Националност Вкупно
Македонци 0
Албанци 1.078
Турци 0
Роми 0
Власи 0
Срби 0
Бошњаци 1
останати 5

На табелата е прикажан бројот на жители низ сите пописни години:[4]

Година 1900 1929 1948 1953 1961 1971 1981 1994 2002
Население 195[2] 371[3] 535 569 645 802 939 929 1.084

Родови[уреди | уреди извор]

Орашје е албанско село.

Според истражувањата од 1948 година, родови во селото се:

 • Староседелци: Куљаш или Куљанчои (18 к.) исламот го примиле во времето кога се доселиле другите муслимански Албанци. Од тогаш понатака мешајќи се со Албанците целосно се албанизирале. Куљаш за нив сега кажуваат дека припаѓаат на фисот Красниќи. Они имаат православни роднини во селото Старо Село. Имаат иселеници во Орашко Градиште, Радуша и во Тетово (пет семејства).
 • Доселеници: Теш (11 к.) по потекло се од фисот Красниќи. Го знаат следното родословие: Ибраим (жив на 70 г. во 1948 година) Џафер-Ариф-Мамут-Браим, кој се доселил во селото. Имаат иселеници во Тетово (пет семејства); Мал Зез (10 к.) доселени се од Малесија во северна Албанија. Го знаат следното родословие: Алил (жив на 55 г. во 1948 година) Идриз-Алил-Адем, предокот кој се доселил. Имаат иселеници во Слатино, Озормиште и во Тетово (едно семејство); Арнор (8 к.) по потекло се од фисот Бериша во северна Албанија. Го знаат следното родословие: Ислам (жив на 45 г. во 1948 година) Реџеп-Браим-Реџеп, кој се доселил во селото. Имаат иселеници во Тетово (две семејства); Џин (3 к.) и Алиалар (3 к.) доселени се од фисот Бериша во северна Албанија; Сурој (3 к.) доселени се од фисот Красниќи. Името го добиле по местото во Малесија, во с. Албанија.[5]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постојат избирачките места бр. 2133 и 2134 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[6]

На претседателските избори во 2019 година, на овие избирачки места биле запишани вкупно 1.110 гласачи.[7]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

 • Орашко Кале – Собри — утврдена населба од доцноантичкото време и средниот век со црква и некропола. Се наоѓа на околу 3,5 км јужно од селото, на еден висок рид (кота 715) што доминира над Дервенска Клисура. На врвот има остатоци од темели на бедем и одбранбени кули ѕидани од кршен камен и варов малтер, а во внатрешноста темели од повеќе мали објекти, фрагменти од керамички садови и расфрлен градежен материјал. Најдени се и монети од IV и V век. Во подножјето на тврдината од северната страна има остатоци од црква и околу неа гробови со камени конструкции. Тврдината под името Хисар постоела и во XV век.[8][9][10][11][12][13]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Од почетокот на XIX век од ова село почнало да се иселува старото православно население. Се знае за иселеници на следните места од старите православни семејства од ова село. Краговци, иселени се во селото Старо Село. Мажиќевци, иселени се во селото Вратница.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Турски извори за българската история, т. VII, София 1986, с. 335
 2. 2,0 2,1 2,2 Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“, София, 1902, стр. 211.
 3. 3,0 3,1 Селищев, Афанасий. „Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии“. – София, 1929, стр.23.
 4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
 5. 5,0 5,1 Трифуноски, Јован (1976). Полог. Белград: САНУ.
 6. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
 7. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.
 8. Цвииќ Ј., 1911
 9. Дероко А., 1950
 10. Алексова Б., 1959, 217
 11. Томоски Т., 1976
 12. Трифуноски Ј., 1976
 13. Микулчиќ И., 1982 б, 135-138

Надворешни врски[уреди | уреди извор]